Pietraszak u Szwalbego
25 lat temu Andrzeja Szwalbego wyróżniono tytułem Honorowego Obywatela Bydgoszczy. 9 maja 2018 r. otrzymał go Leonard Pietraszak, popularny aktor warszawski, bydgoszczanin. W przede dniu Miejskie Centrum Kultury zaprosiło aktora do Pałacu Starego w Ostromecku, do siedziby Kolekcji Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego.
Gość podziwiał bogatą kolekcję zabytkowych fortepianów. Po pałacowych salach oprowadzał go Andrzej Gawroński, kierownik Pracowni Pałacowej w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku, w towarzystwie pani wiceprezydent Bydgoszczy Iwony Waszkiewicz oraz dyrektorki Miejskiego Centrum Kultury Marzeny Matowskiej. Wysłuchał też, w gronie kilkudziesięciu zaproszonych osób, koncertu pianistek Marzeny Buchwald i Joanny Derendy-Łukasik, absolwentek Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Program recitalu na cztery ręce wypełniła oczywiście piękna kompozycja Noskowskiego – Suita polska op. 28 - skarb polskiej romantycznej muzyki kameralnej.
Pianistki grały na odrestaurowanym - z funduszy miasta na początku 2018 roku - fortepianie firmy Krall&Seidler, należącym kiedyś do Zygmunta Noskowskiego, pochodzącym z około 1890 r. Instrument tego wybitnego kompozytora odkupiono od jego rodziny, z funduszy Filharmonii Pomorskiej. To pierwszy wśród ponad 50 zabytkowych instrumentów z Kolekcji Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego, na którym można koncertować.
Po koncercie zaproszono wszystkich na podwieczorek do … „gabinetu Szwalbego”. Przy kanapkach i słodkościach prowadzono rozmowy. Na zakończenie nie obyło się bez wspólnych zdjęć z Leonardem Pietraszakiem. (ajk)
Fot. Andrzej Karnowski
Po pałacowych salach oprowadzał Leonarda Pietraszaka Andrzej Gawroński w towarzystwie wiceprezydent Bydgoszczy Iwony Waszkiewicz.
- LAUR-eaci
- Szwalbe na łamach prasy
- Debata w obiektywie
- Debata Oxfordzka "Czy Bydgoszcz jest miastem kreatywnym?"
- Przez nauczycieli do uczniów
- Muzyka z tytułem Szwalbe
- Gra jeszcze starszy fortepian
- Muzykolodzy w Ostromecku
- Drugie „Życie na przełomie”
- Pietraszak u Szwalbego
- Noskowski – reaktywacja
- Pierwszy fortepian gra
- Konferencja instrumentologiczna w Ostromecku
- Wypełnione wspomnienia
- Paderewski dla sztuki i kraju
- Podpis wykuł w brązie
- Fortepian w zbiorach polskich
- Ma swój dąb Szwalbe, ma Penderecki