Ma swój dąb Szwalbe, ma Penderecki

Ma swój dąb Szwalbe, ma i Penderecki

Bydgoska Aleja Dębów zyskała kolejne drzewo. Do grona wybitnych postaci związanych z miastem, które w tym miejscu mają dęby ich upamiętniające dołączył Krzysztof Penderecki. 14 maja ten wybitny kompozytor zasadził swoje drzewko.

Tak więc grono  związane z muzyką powiększyło się. Przypomnijmy, że w Alei rosną już dęby Andrzeja Szwalbego, długoletniego dyrektora Filharmonii Pomorskiej, oraz Piotra Palecznego, laureata wielu  renomowanych konkursów pianistycznych, dyrektora artystycznego i przewodniczącego jury Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. I. Paderewskiego w Bydgoszczy. Krzysztof Penderecki wielokrotnie koncertował w FP, wykonywano tu jego kompozycje.

Kompozytora zaprosił do Bydgoszczy prezydent Rafał Bruski. Gość odwiedził też Akademię Muzyczną, gdzie spotkał się ze studentami. Dzielił się swoimi doświadczeniami, wracając również do czasów studenckich. Udzielał rad. Wspominał, że w młodości wierzył, że kompozycji można się nauczyć. „Można – mówił – instrumentacji, kontrapunktu, harmonii. Ale samego komponowania nie”.

AK

STOWARZYSZENIE IM. ANDRZEJA SZWALBEGO "DZIEDZICTWO"

Copyright © 2013 WYŻSZA SZKOŁA GOSPODARKI