Konferencja instrumentologiczna w Ostromecku
Po raz dziesiąty w Pałacu Mostowskich odbędzie Colloquium Ostromeckie. Na spotkanie z Peterem Šeflem zaprasza 7 grudnia 2017 r. (o godz. 17) Stowarzyszenie Andrzeja Szwalbego Dziedzictwo i Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.
Peter Šefl studiował klawesyn u prof. Zuzana Růžičková. Ukończył staże, międzynarodowe kursy mistrzowskie, m.in. w Zurychu. Dodatkowo w zakresie budowy i renowacji instrumentów klawiszowych. Koncertował w wielu krajach, także w Polsce, prowadził renowację starych, zabytkowych fortepianów, klawesynów m.in. w Krakowie, Warszawie. Łodzi, Gdańsku i w Bydgoszczy.
Artysta podczas kolokwium w Bydgoszczy marzył, aby zagrać na XIX-wiecznym fortepianie skrzydłowym JF Marty z Kolekcji im. Andrzeja Szwalbego, instrumencie, który przed laty odnawiał z Janem Szczęsnym. Niestety instrument obecnie wymaga remontu. Najprawdopodobniej zagra na odnowionym fortepianie Krall & Seidler z kolekcji Noskowskiego.
Stowarzyszenie Andrzeja Szwalbego zaprasza melomanów (wstęp bezpłatny) do Pałacu Starego w Ostromecku na kolokwium z Peterem Šeflem, a także następnego dnia na jego wykład podczas V Konferencji Naukowej pn. „Andrzej Szwalbe i jego idee muzyki dawnej”. (piszemy o tym obok). AK
- LAUR-eaci
- Szwalbe na łamach prasy
- Debata w obiektywie
- Debata Oxfordzka "Czy Bydgoszcz jest miastem kreatywnym?"
- Przez nauczycieli do uczniów
- Muzyka z tytułem Szwalbe
- Gra jeszcze starszy fortepian
- Muzykolodzy w Ostromecku
- Drugie „Życie na przełomie”
- Pietraszak u Szwalbego
- Noskowski – reaktywacja
- Pierwszy fortepian gra
- Konferencja instrumentologiczna w Ostromecku
- Wypełnione wspomnienia
- Paderewski dla sztuki i kraju
- Podpis wykuł w brązie
- Fortepian w zbiorach polskich
- Ma swój dąb Szwalbe, ma Penderecki