Laury, medale, nagrody
Muzyka oprawiła uroczystą sesję Rady Miasta, odbywającą się 16 kwietnia w 679. urodziny Bydgoszczy. Na XVII sesji nie podejmowano uchwał, nie było interpelacji. Laury, medale, nagrody oraz wyróżnienia dla autorów najlepszych prac dyplomowych i naukowych związanych z miastem zdominowały uroczystość w Miejskim Centrum Kultury.
Także wystąpienie Moniki Matowskiej, przewodniczącej Rady Miasta Bydgoszczy, zdominował temat muzyki, jak przystało na miano Miasta Muzyki UNESCO, który przyznano Bydgoszczy przed dwoma laty. – Mamy w Bydgoszczy tak wiele inicjatyw, wydarzeń, festiwali, koncertów, przedsięwzięć naukowych, że jest ich znacznie więcej niż w klasycznym akordzie – mówiła między innymi.
Podczas uroczystej sesji wręczono cztery Medale Kazimierza Wielkiego. Medale zbiorowe otrzymały istniejący od stu lat Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy , jeden z czołowych ośrodków szkolnictwa muzycznego w kraju, oraz działający niemal od półwiecza z sukcesami Zespół Pieśni i Tańca „Płomienie”. Indywidualnie uhonorowano nimi Dorotę Kempkę - długoletnią instruktorkę ZHP, dyrektorkę Pałacu Młodzieży, pomysłodawczynię odbywających się od 1977 roku Bydgoskich Impresji Muzycznych, posłankę i senatorkę polskiego parlamentu i Adama Jaworskiego. wieloletniego prezesa Stowarzyszenia Niesienia Pomocy Potrzebującym „Dzięki Wam” w Bydgoszczy, wyróżniający się niezwykłym zaangażowaniem, ofiarnością i poświęceniem na rzecz osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.
![]() |
Medalem Kazimierza Wielkiego uhonorowano Dorotę Kempkę. Otrzymała go z rąk prezydenta Rafała Bruskiego i przewodniczącej Rady Miasta Moniki Matowskiej. |
Laur Andrzeja Szwalbego przyznawany jest przez Kapitułę za całokształt pracy lub dorobku. Pod uwagę brane są przede wszystkim zasługi osób, które podniosły znaczenie Bydgoszczy na arenie krajowej lub międzynarodowej, dokonały otwarcia nowych perspektyw rozwoju lub uczyniły miasto atrakcyjniejsze oraz bardziej przyjazne dla gości i mieszkańców. Rokrocznie wyróżniona w ten sposób może być jedna osoba. Laur przyznawany jest od 2003 roku.
Prezydent Rafał Bruski dwudziesty z kolei Laur Andrzeja Szwalbego wręczył podczas sesji profesorowi Januszowi Staneckiemu – dyrygentowi i animatorowi chóralistyki w regionie kujawsko-pomorskim, dziekanowi Wydziału Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Wyróżniony jest autorem, wydanej w Bydgoszczy przez Wydawnictwo „Pomorze”, książki pt. „Płyń o polska pieśni, płyń” i licznych artykułów dotyczących chóralistyki. Jako dyrygent zasiada w jury wielu festiwali i konkursów w regionie i kraju, jak np. „Legnica Cantat”, Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży, Bydgoskie Impresje Muzyczne. W latach 1995–1999 pełnił funkcję prezesa zarządu Oddziału PZChiO w Bydgoszczy, a w latach 1997–2000 był członkiem Zarządu Głównego PZChiO w Warszawie.
Janusz Stanecki, aktualnie prezes bydgoskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Chórów i Orkiestr, od bardzo wielu lat buduje swoją artystyczną pozycję, nie wysuwając się na pierwszy plan, zachowując skromność. Najważniejsze dla niego były i są sukcesy chórów. Nadal pozostaje animatorem wielu wydarzeń kulturalnych, które ugruntowują wizerunek Bydgoszczy jako miasta muzyki.
![]() |
Kapituła w tym roku wyróżniła Laurem Andrzeja Szwalbego prof. Janusza Staneckiegp z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. |
Zaraz po wyróżnieniu tegorocznym Laurem odniósł się do niektórych dokonań Andrzeja Szwalbego na rzecz tworzenia obiektów służących muzyce. - Jedno z moich marzeń, to chór „Arion” na Czyżkówku przy Filharmonii Pomorskiej, którego dziś już nie ma - zwierzył się zebranym szczelnie wypełniającym salę widowiskową MCK – profesor. – Drugie – to fakt, że za kilka miesięcy Akademia Muzyczna w Bydgoszczy przenosi się do nowego kampusu. Pozostaje piękny gmach przy ul. Słowackiego 7 w Dzielnicy Muzycznej. Moim marzeniem jest, aby ten budynek zawsze służył muzyce Bydgoszczy.
Laur Mariana Rejewskiego - młodego bydgoszczanina, matematyka i kryptologa, który w 1932 roku złamał szyfr Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy, porucznika Armii Polskiej w Wielkiej Brytanii. co wpłynęło na wynik i skrócenie II wojny światowej – prezydent Rafał Bruski wręczył Pawbeats, właśc. Marcinowi Pawłowskiemu, 35-letniemu muzykowi, producentowi muzycznemu, kompozytorowi, aranżerowi. Wyprodukował kilkadziesiąt albumów związanych z muzyką rozrywkową oraz hip-hopem, z których kilkanaście uzyskało status złotej oraz platynowej płyty. Od początku swojej działalności promuje projekt koncertowy Pawbeats Orchestra – występuje z artystami, z którymi współpracował podczas nagrań swoich płyt. Był wydawcą i producentem ścieżki dźwiękowej do filmu „Tokio 24” autorstwa Krzysztofa Gonciarza. Jest autorem tekstu i muzyki do singla Roksany Węgiel „Tajemnice”.
Nagrody artystyczne i naukowe Prezydenta Miasta Bydgoszczy otrzymali: dr hab. Łukasz Jureńczyk (naukowa), dr hab. Agata Nowakowska-Gumiela (artystyczna), dr hab. inż. Izabela Rojek (naukowa). Przyznano również stypendia naukowe i artystyczne Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Obecni na miejscu odebrali je z rąk przewodniczącej Rady Miasta i prezydenta Bydgoszczy. Absolwenci studiów i ich promotorzy otrzymali nagrody za najlepsze prace doktorskie, magisterskie i licencjackie poświęcone Bydgoszczy.
Uroczystość otworzył występ Chóru Dziecięcego „Rubinki” Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy, a zakończył - Dziecięcej Orkiestry Recyklingowej Miejskiego Centrum Kultury. A przede wszystkim dlatego, że rok 2025 rok obchodzony jest w Bydgoszczy jako rok muzyki i niedawne urodziny miasta właśnie ten fakt podkreślały. (anka)
![]() |
Najlepszy wśród chórów szkół muzycznych w kraju - „Rubinki” Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy. |
Zdjęcia: Dariusz Gackowski (MCK)
- Laury, medale, nagrody
- LAUR-eaci
- Szwalbe na łamach prasy
- Debata w obiektywie
- Debata Oxfordzka "Czy Bydgoszcz jest miastem kreatywnym?"
- Przez nauczycieli do uczniów
- Muzyka z tytułem Szwalbe
- Gra jeszcze starszy fortepian
- Muzykolodzy w Ostromecku
- Drugie „Życie na przełomie”
- Pietraszak u Szwalbego
- Noskowski – reaktywacja
- Pierwszy fortepian gra
- Konferencja instrumentologiczna w Ostromecku
- Wypełnione wspomnienia
- Paderewski dla sztuki i kraju
- Podpis wykuł w brązie
- Fortepian w zbiorach polskich
- Ma swój dąb Szwalbe, ma Penderecki