Paderewski dla sztuki i kraju


3 listopada w sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej otwarto wystawę „Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) dla sztuki i kraju…", którą współorganizuje Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Wystawa stanowi jakby dopełnienie trwającego (6-20 XI 2016) w salach koncertowych Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Filharmonii Pomorskiej X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego. Jego organizatorem jest Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. 
„To wystawa biograficzna o charakterze popularyzatorskim. Ilustrujemy wszystkie dziedziny, w których Paderewski miał wybitne osiągnięcia, nie tylko te na polu artystycznym, ale również te na polu społecznym i politycznym" - powiedziała PAP przed wernisażem kuratorka ekspozycji Justyna Szymbara. Czynna do 25 listopada w krakowskiej bibliotece prezentacja archiwaliów, dokumentów, zdjęć ze zbiorów m.in. Ośrodka Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX wieku im. I. J. Paderewskiego przy Instytucie Muzykologii UJ, Muzeum Narodowego w Warszawie, Biblioteki Jagiellońskiej obrazuje niemal wszystkie dziedziny życia tego wybitnego pianisty i działacza niepodległościowego.
Na wernisażu w Krakowie gościli również przedstawiciele Towarzystwa Muzycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenia Andrzeja Szwalbego „Dziedzictwo”.
Tymczasem w Bydgoszczy dobiegają końca przesłuchania konkursu. Jury przewodniczy prof. Piotr Paleczny z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wyniki I etapu poznamy 10 listopada. W dniach 11 – 13 tego miesiąca odbędą się przesłuchania II etapu, a 15 i 16 – zmagania półfinałowe. Koncerty finałowe w Filharmonii Pomorskiej, której patronem jest Ignacy Jan Paderewski, zaplanowano na 15 i 16 listopada, zaś 20 XI – koncert Laureatów Konkursu, który powtórzony zostanie następnego dnia w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Do I etapu zakwalifikowano 47 pianistów z 18 krajów wyłonionych. Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 30 tys. euro.
Transmisję online mogą oglądać teżinternauci. W poprzedniej edycji konkursu było ich 23 tys. (ak)
 

STOWARZYSZENIE IM. ANDRZEJA SZWALBEGO "DZIEDZICTWO"

Copyright © 2013 WYŻSZA SZKOŁA GOSPODARKI