Canzona z dedykacją
Kolejne „Kolokwium Ostromeckie” wypełniła muzyka na skrzypce i fortepian Romualda Twardowskiego. Kompozytorowi towarzyszył znakomity skrzypek Andrzej Gębski. Profesor Twardowski podczas spotkania z melomanami opowiadał m.in. o swoich związkach z Filharmonią Pomorską i Andrzejem Szwalbem.
Romuald Twardowski, wraz ze skrzypkiem i profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Andrzejem Gębskim, koncertowali 30 kwietnia w Sali Balowej Pałacu Nowego w Ostromecku. Kompozytor wystąpił w roli interpretatora własnych utworów. Koncert zaczął się od wykonania Canzona, jednej z najstarszych kompozycji na taki skład instrumentów tego urodzonego w Wilnie muzyka, utworu, którego zamysł powstał w 1957 roku. Po nim kompozycję tę mogli słuchacze porównać z wykonanym w wyjątkowej interpretacji utworem także nawiązującym do muzyki dawnej, ale powstałym zaledwie przed rokiem, kompozycją dwuczęściową Pawana i Tarantella, nawiązującą do popularnych w XVI i XVII stuleciach tańców włoskich.
- Chciałbym Canzona zadedykować Andrzejowi Szwalbemu – mówił tuż przed wykonaniem tej kompozycji Romuald Twardowski, którego z dyrektorem Filharmonii Pomorskiej łączyła długoletnia i bliska znajomość, a nawet przyjaźń. Jak wiadomo, niektóre z prawykonań jego utworów miały miejsce w Bydgoszczy.
Znakomity skrzypek Andrzej Gębski oraz pianista i wielki kompozytor Romuald Twardowski grali w Sali Balowej Pałacu Nowego w Ostromecku. |
Romuald Twardowski był interpretatorem własnych kompozycji. |
Medytacja i pełne wirtuozerii Allegro były kolejnymi utworami wykonanymi przez duet skrzypcowo-fortepianowy. Na zakończenie Andrzej Gębski i Romuald Twardowski zagrali pełen żywiołowości Oberek na skrzypce i fortepian, za co zgotowano im owację.
Podczas Kolokwium Ostromeckiego gość z Warszawy opowiadał o początkach współpracy z dyrektorem Filharmonii Pomorskiej, o kulisach powstawania niektórych kompozycji na potrzeby koncertów, festiwali Musica Antiqua Europae Orientalis w Bydgoszczy.
Na pytanie, czy przyjmując zamówienia Andrzeja Szwalbego nie czuł się ograniczony, Romuald Twardowski powiedział: - Niektórzy kompozytorzy opowiadają bzdury. Beethoven i Mozart bez przerwy przyjmowali zamówienia i brali za nie na prawo i lewo pieniądze. I to wcale nie ograniczało ich wyobraźni…
W foyer Sali Balowej można było się zaopatrzyć m.in. w książkę „Było, nie minęło”. To autobiografia Romualda Twardowskiego, wydana w 2000 roku, z okazji 70. rocznicy urodzin artysty. Podsumowuje w niej swoje doświadczenia twórcze, daje barwny opis przedwojennego Wilna oraz zdarzeń i ludzi z ostatnich kilkudziesięciu lat.
Wiadomo, że dyrektor Filharmonii Pomorskiej przepadał za pączkami. W każdej sytuacji były w stanie poprawić mu nastrój. Tradycją Kolokwiów staje się więc degustowanie tych ulubionych wypieków szefa FP. W wypełnionym dawnymi fortepianami Starym Pałacu w Ostromecku Stowarzyszenie Andrzeja Szwalbego „Dziedzictwo” częstowało słuchaczy koncertu pysznymi pączkami.
- Rok na medal
- Mural na setkę
- Dziedzictwo ma nowego prezesa
- Na stulecie Jego Rok
- Nauczyciele, a potem uczniowie
- Debata w wersji hybrydowej?
- Pora na atuty muzyczne
- Rozpoczęto konkurs im. Paderewskiego
- Rozmowa o Szwalbem z Januszem Zemke
- Zaproszenie na Colloquium
- O starych instrumentach wśród dawnych instrumentów
- Czy Bydgoszcz jest miastem kreatywnym?
- Wyborcze spotkanie
- Spotkanie z autorami leksykonu
- W drodze na listę kreatywnych miast
- Na przekór czasom
- Szwalbe i jego czasy
- Świat muzyki i genetyki
- Plastycy w leksykonie
- Muzyka a geny
- Debata w ostromeckim pałacu
- Nowe otwarcie
- Kiedyś odrestaurował, teraz zagrał
- Jedna idea, mnogość pomysłów
- Jubileuszowe kolokwium
- Muzyka dawna – jedna z idei Szwalbego
- Pozostał żal i puste miejsce
- Pierwszy rektor gościem kolokwium
- Kolokwium z Profesorem
- Szukanie odpowiedzi
- W świecie planów ... niespełnionych
- Portret widziany przez media i naukę
- Kolokwium na medal
- Gospodarz gościem
- Nowa odsłona
- Niedokończona opowieść
- Dziedzictwo w pierwszym tomie
- Regionalny mąż stanu
- Dziedzictwo Andrzeja Szwalbego tematem konferencji
- Madrygaliści twarzą Filharmonii
- Kolokwium z madrygalistami
- Patriota piękna
- Mecenas kultury bydgoskiej
- W świecie starych instrumentów klawiszowych
- Kulturowa tożsamość Bydgoszczy oczami Szwalbego
- kolokwium z Twardowskim
- kolokwium z Twardowskim
- Canzona z dedykacją
- kolokwium z rzeźbiarzem
- Ustawiony w narożniku
- Wiosenne kolokwium