Mural na setkę

W roku Jego setnych urodzin zaznaczono też inaczej wyjątkowe zasługi tego Honorowego Obywatela Bydgoszczy. Z okazji przypadającej 11 listopada 21. rocznicy śmierci Andrzeja Szwalbego udostępniono na ścianie szczytowej domu przy ul. Dworcowej 89 artystyczną wariację poświęconą temu luminarzowi.

Mural umiejscowiono przy ulicy, na której przez kilkadziesiąt lat mieszkał „Profesor Szwalbe”- jak zwracali się do niego muzykolodzy z całego świata – jest grafiką autorstwa Przemysława Wójciaka, absolwenta wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zgłoszono ją na konkurs ogłoszony przez bydgoski ratusz. Jury przewodniczyła prof. dr hab. Katarzyna Tretyn. Wygrał projekt o wysokich walorach artystycznych, wyróżniający się harmonijną paletą barw, dynamiczną kompozycją. Zwycięzcę konkursu nagrodzono kwotą w wysokości 10 tys. zł.

Kompozycja ukazująca postać Andrzeja Szwalbego wprowadziła nową stylistykę w centrum miasta. Śródmieście Bydgoszczy zyskało bodajże już dwudziesty udany mural. Na dodatek usytuowany vis-à-vis dworca kolejowego. (k-i)

Zdjęcia Alicja Chrobak

STOWARZYSZENIE IM. ANDRZEJA SZWALBEGO "DZIEDZICTWO"

Copyright © 2013 WYŻSZA SZKOŁA GOSPODARKI