Muzyka a geny

Stowarzyszenie Andrzeja Szwalbego Dziedzictwo i Miejskie Centrum Kultury zapraszają na XI  COLLOQUIUM OSTROMECKIE. 20 listopada 2018 r. o godz. 18 w Pałacu Mostowskich gościć będzie profesor nauk medycznych MICHAŁ WITT z Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.

Pierwsza część spotkania poświęcona zostanie wspomnieniom o Andrzeju Szwalbe i jego działaniach na rzecz kultury muzycznej regionu, druga zaś to unikatowa prezentacja tematu „Muzyka a geny – czy jest tu jakiś związek?”.

Czy rodzina Bachów była wyjątkiem, czy tylko potwierdziła regułę o istnieniu silnego komponentu genetycznego w kształtowaniu talentu muzycznego? Jakie znaczenie mają geny w kształtowaniu słuchu absolutnego? Czy z muzyką mogą być związane jakieś choroby genetyczne? Kto wśród wybitnych kompozytorów i muzyków-wykonawców miał dysfunkcje o podłożu genetycznym i czy wpłynęło to na ich talent muzyczny? Wreszcie, czy Fryderyk Chopin cierpiał na mukowiscydozę, czy jakąś inną chorobę? W ramach wykładu uczestnicy kolejnego kolokwium znajdą odpowiedzi m.in. na te oryginalne pytania. Udzieli ich wybitny biolog molekularny, lekarz genetyk, kierownik Zakładu Genetyki Molekularnej i Klinicznej Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu Michał Witt.
Spotkanie poprowadzi dr hab. Elżbieta Szczurko. Wstęp wolny.
 

STOWARZYSZENIE IM. ANDRZEJA SZWALBEGO "DZIEDZICTWO"

Copyright © 2013 WYŻSZA SZKOŁA GOSPODARKI