Portret widziany przez media i naukę


Po raz czwarty Stowarzyszenie Andrzeja Szwalbego Dziedzictwo organizuje debatę na temat dokonań swego patrona. Konferencja naukowa „Andrzej Szwalbe i jego dziedzictwo” odbędzie się 8 grudnia w godz. 10 – 18, tym razem w Sali Konferencyjnej Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
Obrady zainauguruje prezes Stowarzyszenia Henryk Martenka. Następnie red. Urszula Guźlecka rozpocznie prezentację filmową zatytułowaną „Andrzej Szwalbe – w archiwum TVP Bydgoszcz”. Z kolei red. Ewa Dąbska przedstawi spojrzenie dyrektora Filharmonii Pomorskiej na region, na podstawie jego wypowiedzi na antenie Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. Dr Stefan Pastuszewski zaplanował wykład nt. „Andrzej Szwalbe na forum Wojewódzkiej i Miejskiej Rady Narodowej”.
Kolejną część konferencji, która rozpocznie się o godz. 11.50, otworzy doniesienie dr hab. Elżbiety Szczurko poświęcone „toruńskim ideom” Szwalbego. Dr Edmund Heza omówi „Miejsce szkolnictwa muzycznego w koncepcji Pomorskiego Regionu Muzycznego Andrzeja Szwalbego”. Dr Igor Savchuk przedstawi korespondencję Andrzeja Szwalbego z Borysem Latoszyńskim w kontekście polsko-ukraińskich związków kulturowych w latach 1950-1960.
W drugiej części konferencji, która odbędzie się w godzinach 15 – 18, dr Agnieszka Wysocka będzie miała wykład zatytułowany „Pałac w Nawrze – niespełniona wizja o ośrodku kultury”, a Bogna Derkowska-Kostkowska - „Polichromia z wątkiem kapeli w Pieraniu, czy jedyna w województwie kujawsko-pomorskim?”. Marek Dyżewski omówi „Krąg działań Andrzeja Szwalbego w świetle jego wizji kultury”, zaś dr Yevgeniya Іgnatenko – „Współpracę Andrzeja Szwalbego z ukraińskimi muzykami w latach 1960-1970”. Z kolei dr Aleksandra Kłaput-Wiśniewska zaprezentuje lubostrońską „Pracownię wieku Oświecenia”.  Na zakończenie dr Jacek Lidner i dr Włodzimierz Moch omówią „Archiwizację spuścizny Andrzeja Szwalbego w mediach regionalnych”.
Oprócz wykładów przewidziano dyskusję. Wstęp wolny. (k-i)

STOWARZYSZENIE IM. ANDRZEJA SZWALBEGO "DZIEDZICTWO"

Copyright © 2013 WYŻSZA SZKOŁA GOSPODARKI