Plastycy w leksykonie

Staraniem Stowarzyszenia Andrzeja Szwalbego „Dziedzictwo” ukazała się kolejna pozycja leksykonów poświęconych środowisku artystycznemu Bydgoszczy. „Bydgoski Leksykon Plastyczny” to piąty tom z tego zapoczątkowanego w 2000 roku cyklu.
Pomysłodawcą, współautorem i redaktorem wszystkich tomów, począwszy od dotyczącego problematyki teatru, a następnie opery, muzyki, literatury, jest Zdzisław Pruss – literat i publicysta, dziennikarz. „Bydgoski Leksykon Plastyczny” napisał wspólnie z Elżbietą Kantorek, kuratorką ponad 300 wystaw sztuk plastycznych. Dom Wydawniczy Margrafsen zajął się udaną i efektowną realizacją poligraficzną także tego albumu. Dofinansowany on został ze środków Miasta Bydgoszcz, na wniosek Stowarzyszenia Andrzeja Szwalbego.
„Niniejszy tom jest kontynuacją, a jednocześnie zwieńczeniem cyklu leksykonów poświęconych środowisku artystycznemu Bydgoszczy. Podobnie jak w leksykonach: teatralnym, operowym, muzycznym i literackim – tak i w tym autorzy dokonują nie tyle szczegółowej i kompletnej inwentaryzacji, co raczej ogólnego oglądu postaci i wydarzeń składających się na krajobraz środowiska plastycznego w latach 1945-2015” – piszą Elżbieta Kantorek i Zdzisław Pruss.
Autorzy prezentują nie tylko noty biograficzne malarzy, grafików, rzeźbiarzy, fotografików, ale w niektórych przypadkach ich charakterystyki, sekrety pracowni, warsztatu. Portretują artystów, wykorzystując też wywiady, anegdoty, niekiedy traktując je z przymrużeniem oka.
Leksykon zawiera kilkaset haseł osobowych i rzeczowych. Indeks osobowy przekracza tysiąc nazwisk. Zawiera pawie 200 zdjęć. (k-i)
 

STOWARZYSZENIE IM. ANDRZEJA SZWALBEGO "DZIEDZICTWO"

Copyright © 2013 WYŻSZA SZKOŁA GOSPODARKI